Manuel Transpalet Kullanım Alanları

Ara 26, 2013   //   Yazar: admin   //   Genel  //  Yorum Yapılmadı

Trans palet, insan gücü ile yâda motorla çalışan yükleri paletlere yükleyip kaldıran hidrolik bir pompa yardımı ile çalışan yük taşımaya yarayan araçlardır. Trans paletler yatay olarak yük taşımaya yarayan araçlardır. Trans paletlerin ön tarafında iki adet çatal bulunmaktadır. Paletlerin arasında boşluklara yükler girerek yükleme işlemi yapılmış olmaktadır. Çeşitli kapasitelerde trans paletler piyasada bulunmaktadır. Taşıyacakları ağırlıklara göre seçimleri yapılan trans paletler birçok sektörde çoğu iş için kullanılabilmektedir. Trans paletler yük taşım işlemi için yapılmış araçlardır. Kesinlikle canlı taşıma işlemi yapılamamaktadır. Trans paletlerin kullanımı iterek değil de çekerek olmaktadır. Üzerlerine yük konduğunda ani dönüşler ve ani hareketler yapılmadan kullanılmaları gerekmektedir. Taşıma kiloları bulunan trans paletlerin üzerilerinde bu bilgi yazılmaktadır. Taşıyabilecekleri yükten daha ağır bir yük yüklendiği zaman trans palet ciddi oranda zarar görebilmektedir.

Manuel olarak çalışan trans paletler insan gücü ile çalışan araçlardır. Bir kişinin yardımı ile ağırlıkları yükleyip bir yerden başka bir yere götürülmesi işlemini gerçekleştirmek için kullanılmaktadırlar. Yatay taşıma, yükleme, boşaltma gibi birçok farklı görev için kullanılan trans paletler günümüzde hemen her yerde tercih edilmektedir. Hafif yükleri için farklı modelleri ağır tonajlar ise de farklı modelleri bulunmaktadır. Kolay bir şekilde paletin üzerine getirilen yük bu palet sayesinde rahatlık ile taşıma işlemi yapabilmektedir. Çift makaslı ve ya dört hareketli olmak üzere farklı modelleri bulunmaktadır. Kullanıldığı fabrikaya ve ya iş alanına göre trans palet seçimi yapılmaktadır. Fabrikalarda yüklerin taşınması, depolanması, istiflenmesi ve ya sevk edilmesi gibi işlerin yapılması için kullanılan trans paletler işlerin kolay yapılmasını sağlamaktadır. Her sektörde ihtiyaç duyulan bu araçlar aracılığı ile yükler kolayca taşınmakta ve yerlerine yerleştirilmektedir. Motorlu ve manuel modelleri bulunmaktadır. Manuel olanlar insan gücü ile çalışan araçlardır. Motorlu olanlar ise motor ile çalıştıkları için kullanımları daha kolaydır. Çalışılan sektöre ve taşınacak ağırlığa göre seçimleri yapılan bu trans paletler iş dünyasında çok sık olarak tercih edilmekteler dir. Genellikle özel iş ayakkabıları ve özel eldivenler aracılığı ile kullanılmaları tavsiye edilmektedir. Belirli güvenlik önlemleri de düşünülerek kullanılması tavsiye edilir. Yükleri yüklendiğinden emin olmadan çatallar yukarı doğru kaldırılmamalıdır. Ayrıca kullanmadan önce cıvatalarının gevşek olup olmadığı da kontrol edilip öyle kullanılmalıdır. Deneyimi olmayan kişilerin trans paletleri kullanması önerilmemektedir. Yüklerin trans palet üzerinde uzun süre boyunca kalması trans palet açısında zararlı olduğu için taşıma işlemi sonrası hemen boşaltılması önerilmektedir. Düzenli aralıklar ile servislerinin yaptırılması da güvenlik açısından çok önemli bir husustur. Trans paletler genellikle düz alanlarda kullanılmalıdır. Eğimli olan yerlerde kullanılmaları önerilmez.

Trans paletlerin üzerlerinde yazan kilo üzerinde yük yüklemek ciddi sorunlar ve arızalar ortaya çıkarabileceği için önerilmemektedir. Ön tarafında bulunan çift çataldan sadece bir tanesinin kullanılması da asla önerilmeyen durumlardır. Mutlaka yükü düzgün bir şekilde yükleyip öyle kullanılmalıdır.

Sosyal Medya

Yorumlar kapatıldı.