Lpg Forklift Ve Kullanımı

Ara 26, 2013   //   Yazar: admin   //   Genel  //  Yorum Yapılmadı

Forklift, taşıma, yükleme, sevk etme, istifleme gibi görevleri ile işletmelerin iş yapmalarını kolaylaştırmaktadır. Forklift seçimleri yapılır iken yakıt maliyeti en çok düşünülen hassas konular arasında yer alan bir konudur. En maliyeti düşük olan forkliftler ise elektrikli forkliftlerdir. Daha sonrasında lpgli ve dizel forkliftler gelmektedir. Forklift kullanımın şuanda ciddi olarak kullanım alanları çok daha fazladır. Gelişen teknoloji artan sanayicilik ile birlikte gitgide büyümektedir. Büyüyen iş sektörleri birçok iş makinesinin kullanım alanlarını şiddetle arttırmaktadır. Forkliftler de bunlardan bazılarıdır. Forklift kullanımı taşınacak yüke ve yere göre farklılık gösterme zorundadır. Yakıt maliyetli açısından düşük olan ve kullanım alanına uygun forkliftler tercih edilmelidir.

Lpg forklift orta tonajda olan ağırlıkları taşıyabilen ve orta maliyetli olarak yakıt yakan bir forklift çeşididir. Bu forklift çeşidi yaklaşık olarak 2 ile 3 ton arası ağılık taşıyabilmektedir. Özellikle kapalı depolarda ve ya hafif tonaj olan ürünlerin nakliyesi istiflenmesi gibi işlemlerde lpgli forkliftleri kullanabilirsiniz. Dizel forkliftler ile aynı yapıya sahip olarak tasarlanan lpgli forkliftler içten yanmalıdır ve yakıt olarak da mazot değil de yerine lpg gazı kullanılmıştır. Fakat lpg gazı ile çalışan bu forkliftlerde bazı değişiklikler ufakta olsa yapılmıştır. Bu tür iş makinelerinde lpg gazı ev tipi tüpler de depolanmaktadır. Bazı forkliftlerde çift tüp de kullanılmıştır. Maliyet açısından benzine göre çok daha tasarruflu iş makineleri olduğu için birçok firma tarafından tercih sebebedir. Bu iş makineleri hemen hemen her sektörde malın tüketiciye ulaşıncaya kadar ki yolunda mutlaka kullanılmaktadır. Forklift kullanımı sanayileşen toplumumuzda da çok sık olarak görülmekte de ve ihtiyaç duyulmaktadır. Ciddi yüksek rakamlara satıldığı için bazen kiralama yaparak da bu iş makineleri kullanılabilmektedir. Forkliftleri operatör belgesi olmayanların kullanması kesinlikle yasaktır. Güvenlik ve yasalar nedeni ile forkliftler hangi tipte olursa olsun trafiğe çıkmaları kesin olarak yasaktır. Limanlarda ve ya gemi inşaat alanlarında çok daha ağır tonajlı malzemeler taşınacak veya yüklenecek ise o zaman dizel iş makineleri de tercih edilebilmektedir. Fakat yakıt maliyetleri düşünüldüğünde lpg gazı ile çalışan iş makineleri çok daha tasarruflu makinler olarak görünmektedir.

Gelişen teknoloji ve artan sanayileşme ile insan gücü ile yapılamayacak işlemlerde bu tarz forkliftlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu iş makineleri oldukça yüklü ağır malzemeleri taşıyıp depolama işi yapmaktadırlar. Bu sayede iş kolaylığı sağlanmış olmaktadır. Forkliftin seçiminde çalışılan yerinde önemi çok olmaktadır. Örneğin karasal iklim yaşayan bir bölgede çalışılıyor ise o zaman lpg gazlı değil de dizel iş makineleri kullanılmaktadır. Zaten bu tür kullanımlar için de belirli yasalar bulunmak ve bunlara uyacak seçimler yapılması gerekmektedir. Forklift kullanımı  toplumumuzda da çok sık olarak görülmekte ve ihtiyaç duyulmaktadır.

Sosyal Medya

Yorumlar kapatıldı.