Hidrolik Asansör Ve Platformlar

Ara 26, 2013   //   Yazar: admin   //   Genel  //  Yorum Yapılmadı

Hidrolik asansör, hidrolik pompa birimi ile hareket etmesi sağlanan asansör dizaynına denmektedir. Bu sistemde hidrolik yağı pompalar aracılığı ile pistonlara iletilmektedir ve bu pistonlara aşağıya ve yukarıya doğru hareketi sağlamaktadırlar. Aşağıya doğru hareket ederken hidrolik asansörde kabinin kendi ağırlığı daha çok kullanılmaktadır.

Hidrolik asansörler hem işyerlerinde yük taşımak için veya insan taşımak için kullanılırlar. Genellikle hidrolik olan asansör sistemleri 0.75m/s hız ile çalışmaktadırlar. Hidrolik asansörler tek silindirli ve çift silindirli olmak üzere iki farklı modeldedir. Tek silindirli olan asansörler daha hafif yükleri içinken çift silindirli olan asansörler ise ağır yükler için kullanılmaktadır. Tek silindiri olan bir asansör 1000 ile 10000 kg taşıyabilmekte iken çift silindirli asansör 10000-90000 kg arası taşımaktadır. Hidrolik olan asansörler genellikle insan taşımak için değil yük taşımak için tercih edilmektedirler. Hidrolik asansörler kaldırma güçlerine, tesis edilecekleri binaların yüksekliğine göre uyarlanmaktadırlar. Bu asansör sistemleri de kullanım alanlarına göre farklı olarak üretilmiştir. Hidrolik asansörlerin sistemlerinin aksamadan çalışması için gerekli olan güç üniteleridir. Bu güç üniteleri ile bir tank içinde bulunan hidrolik yağı pompalanması düzenlenir ve istenen oranda pompalanır. Asansörün hidrolik kısmı yağ sızdırmaz olarak tasarlanmış olup ses geçirmeyen bir şekilde yapılmıştır. Asansörün hareketleri için özel bir kumanda panosu bulunmaktadır. Bu kumanda panosu ile panel hareket ettirilmektedir. Kumanda panosundan yönetildiğinden gelen sinyal karşılığında motor ve hidrolik pompa hemen harekete geçip çalışmaktadır. Çalışma esnasında bu düzeni sağlamak için daha birçok malzeme kullanılmıştır ki bunlardan biri de valflerdir. Valfler asansörün aşağı ve yukarı hareket etmesini kontrol altından tutan aletlerdir. Kabinin yavaşlayıp hızlanmasını sağlayan da farklı aletler kullanılmaktadır. Hidrolik asansörlerde güç ünitesi ile silindirler arasında çelik hortumlar vardır. Hidrolik yağ bu özel üretilmiş hortumlar aracılığı ile hareket etmektedir. Özellikle insan taşınan asansörlerde ciddi güvenlik önlemleri alınmıştır. Herhangi bir patlama olmaması için bu hortumlar özel malzemelerden yapılmış olup güvenliği sağlanmıştır. Hidrolik asansör ve platformlar genellikle ağır yüklerin taşınmasında ciddi olarak kullanılan iş makineleridir. Bunlar sayesinde inşat gibi sektörlerde çok ağır malzemeler rahatlık ile yukarıya çıkarılmaktadır. Bu işlemler hidrolik asansör ve platformlar ile yapıldığı için kolaylık sağlanmaktadır. Yine de çok ağır yükler taşındığı için özel sistemler den üretilmektedir. Güvenlik tedbirlerini sürekli olarak önem verilen ve verilmesi gereken bu iş makinelerinde bu konuda uzman kişiler çalıştırılmaktadır. Aksi takdirde işletmelere ciddi cezalar kesilebilmektedir.

Hidrolik asansörler ve platformlar iş sahalarında yük taşımak için sıklıkla kullanılan makinelerdir. Kullanılacak alana ve ya iş sahasına göre modelleri seçilmektedir. Kaldıracakları yüke göre sınıflandırılan bu makinelerin mühendisler tarafından sürekli olarak bakımları yapılmaktadır.

Sosyal Medya

Yorumlar kapatıldı.