Forklift Nedir

Ara 26, 2013   //   Yazar: admin   //   Genel  //  Yorum Yapılmadı

Forklift, çok ağır yüklerin kaldırılarak bir yere konması için kullanılan iş makinesine denmektedir. Forkliftler genel anlamada ağır olan yükleri istif etmek ve palet üzerine taşımak için kullanılırlar. Forkliftler küçük ve büyük modelleri olan makinelerdir. Küçük olan makineler biraz daha hafif ağırlıkları kaldırırken büyük olan makineler ise çok ağır olan yükleri taşımak için özel olarak kullanılmaktadır.

Forklift modelleri birbirinden farklıdır. Benzinli, lpgli modelleri olurken kapalı ortamlarda çalışılması için elle çalıştırılan modelleri de piyasada mevcuttur. Kullanım alanları genellikle depolar ve limanlardır. Bu iş makinesinin ön tarafında iki uzun demir bulunmaktadır. Bu demirler sayesinde depolama ve ya istifleme gibi görevleri yerine getirebilmektedir. Limanlarda ve ya depolarda forkliftler sayesinde taşıma ve ya boşaltma işlemleri yapılabilmektedir. Taşınacak malzemenin cinsine, ağırlığına göre forklift makinesi seçimi yapılmaktadır. İŞ dünyasında büyük önem taşıyan iş makineleri sürekli olarak kullanılmakta ve büyük görevler üstlenmektedir. Bu büyük görevler yapan iş makinesini kullanmak için milli eğitim bakanlığından onaylı bir operatör belgesi alınması gereklidir. Herkesin kullanmayacağı bir makine olduğu için belli bir kurs sonrasında bu belge verilmektedir. Belgesi olmayan ve kursa gitmeyen kimseler bu iş makinesi ile çalışamazlar. Çalışmaları tehlikeli ve yasaktır. Ciddi rakamlarda cezaları bulunmaktadır. Forklift makinelerini operatör belgeli kişiler kullanabilmektedir. Bunun yanından olabilecek bir kaza durumunda tüm sorumluluk forklifti kullanan operatöre aittir. Benzinli, dizel, akülü modelleri bulunan forkliftlerin bu modellerli açık alanlarda kullanılmaktadır. Kapalı mekânlarda ve depolarda elle çalıştırılan modelleri kullanılabilmektedir. Bu modelleri de yine belgeli uzman kişiler kullanmalıdır. Belgesiz operatörler ile çalışan iş yerlerine de ciddi cezalar kesilmektedir. Forkliftler sürekli olarak ağır işleri yapan makineler oldukları için düzenli olarak bakım yapılması gereken makinelerdir. Günlük, haftalık, aylık gibi birçok önemli bakımları bulunmaktadır. Bakımları düzenli yapılmayan makineler iş kazalarına yol açabilirler. Sanayileşme ülkemizde ve dünyada hızla artmakta ve bu artan grafik ile birlikte iş kolları çeşitlenmekte ve gelişmektedir. Sanayi ile ilgili tüm iş kollarından bu tarz iş makinelerine ihtiyaç duyulduğu için çok fazla olarak kullanılmaktadır. Fiyatları ciddi yüksek rakamlar olan forkliftler sıfır ve ya ikinci el olarak da piyasada satılmaktadır. Forklift iş makinelerinin kesinlikle trafiğe çıkmaları yasaktır. Böyle bir durum hem tehlikeli hem de yasaktır. Sadece iş yapılan depolarda veya fabrikalarda kullanılmaları gereklidir. Forkliftler modellerine göre değişiklik gösterseler de ortalama olarak 40 tona kadar taşıyabilene iş makineleridir. Bu sebeple fabrikalarda ve limanla da ciddi oranlarda tercih edilmektedirler. Milli eğitim açmış olduğu forklift operatörlüğü kursunu başarı ile bitiren kişilerin aldığı belge ile kullanılmasına izin verilmektedir.

Belirli dönemlerde ağır bakımlara da girmeleri gereken forkliftler günlük olarak da yine bakım yapılan makinelerdir. Forkliftler ciddi rakamlarda satıldığı için kiralanabilir ve ya ikinci el olarak da alınabilen iş makineleridir.

Sosyal Medya

Yorumlar kapatıldı.