Forklift Çeşitleri Nelerdir

Ara 26, 2013   //   Yazar: admin   //   Genel  //  Yorum Yapılmadı

Forklift, limanlarda veya büyük iş depolarında kullanılan ağır yükleri rahatlıkla kaldırmaya yarayan iş makinelerdir. Sanayinin arttığı ülkemizde ve dünyada büyük işletmelerin ve fabrikaları istifleme, depolama gibi işleri bu forkliftler aracılığı ile yapılmaktadır. Bu iş makineleri sayesinde tüm malzemeler depolara yâda gemilere kolaylık ile taşınabilmektedir. İş yapmayı kolaylaştıran bu iş makineleri özel belgeleri olan kişiler tarafından kullanılabilme imkânına sahip araçlardır. Milli eğitim bakanlığının açtığı kurslara devam ederek alınan belge ile kullanılabilmekte ve belgesi olmayan kişilerin kullanması durumunda hem iş yerine hem de şahıslara çok büyük cezalar kesilebilmektedir.

Forkliftler büyük fabrikalarda sıkça kullanılan malzemelerin taşınması, sevk edilmesi ve ya istiflenme için özel olarak üretilmiş makinelerdir. Bu makinler ile taşınacak veya depo edilecek malzemeler rahatlıkla taşınabilmektedir. Forkliftleri farklı çeşitleri bulunmaktadır. İlk başta nerede kullanılacaklarına göre sınıflandırılmaktadırlar. Eğer ki açık ortamlarda kullanılacak iseler akülü ve ya benzinli yâda lpgli modelleri kullanılabilmektedir. Fakat üstü kapalı depolarda kullanılacak ise genelde el ile yönetilen modelleri tercih edilmelidir. Forklift seçimi taşınacak malzemeye veya o malzemelerin ağırlığına göre de seçilebilmektedir. Çok daha yüksek ağırlıklı malzemeler için daha büyük yük taşıyan modelleri seçilmektedir. Sanayileşen toplumlarda iş alanları artıkça ihtiyaçlarda buna bağlı olarak artmakta ve şekillenmektedir. Forklift kullanımı da aslında çok eski dönemlere denk gelmektedir. Eki zamanlardan bu yana büyük fabrikalarda kullanılan bu iş makineleri yapılacak işi çok daha kolay bir hale getirmektedir. İnsan gücü ile yapılmayacak ton ağırlığındaki yüklerin istiflenmesi, taşınması, raflara yerleştirilmesi gibi görevler forkliftler ile yapılabilmektedri. Bu işe makineleri uzman olan kişiler kullanmak zorundadır. Aksi takdirde istenmeyen büyük iş kazalarına da sebebiyet verilebilmektedir. Forklift iş makineleri trafiğe çıkamayan, çıkmaları kesinlikle yasak olan araçlardır. Bu sebeple bir yerde bir yere götürülecekleri zaman büyük tırlar aracılığı ile götürülebilmektedirler. Forklift iş makineleri ile en zorlu işler ve görevler için kullanıldığından dolayı sürekli olarak bakım yapılması gereken makinelerdir. Günlük, haftalık, aylık ve ya yıllık olarak bakım ve servis işlemi yapılan makineleri büyük fabrikaları işlerini ciddi oranda hafifletmektedir. Kullanılacakları alanlara veya taşıyacakları malzemenin ağırlığına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler sayesinde rahatlıkla malzemenin cinsine ağırlığına göre seçim yapılır. Ciddi büyük rakamlarda satışları yapılan bu iş makineleri istenildiğinde kiralanarak da kullanılabilmektedir.

Forklift iş makineleri, büyük yüklerin depolarda, limanlarda veya fabrikalarda taşınması, sevk edilmesi veya istiflenmesi için kullanılan makinelerdir. Bu makineleri farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar lpg ile çalışanlar, benzin ile çalışan makinler yâda akü ile çalışan forkliftler diye de sınıflandırılmaktadır. Taşınacak malzemeni ağırlığına göre de çeşitleri bulunmaktadır. Kapalı depolar için ise el ile çalışan modelleri bulunmaktadır. İş yükünü ciddi olarak hafifleten iş makineleri özel belgeli operatörler tarafından kullanılabilmektedir.

Sosyal Medya

Yorumlar kapatıldı.