Dizel Forklift Kullanımı

Ara 26, 2013   //   Yazar: admin   //   Genel  //  Yorum Yapılmadı

Forklift, ağır yüklerin taşınması, sevki ve ya yüklenmesinde kullanılan iş makineleridir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ülkemizde ve dünyada da iş yapma şekilleri çok daha profesyonel bir hale gelmiştir. Büyük fabrikalarda malın üretilip de tüketicinin eline geçene kadarki süreçte kullanılan forklift iş makineleri insan gücünün yapamayacağı işler için sık olarak kullanılmaktadır. Günümüzde kullanım alanları gittikçe artan ve çok tercih edilen bu iş makineleri hem işin daha kolay yapılmasını sağlar iken hem de finansal olarak tasarruf sağlayacaktır.

Forklift seçimleri yapılır iken genelde bazı hususlar göz önüne alınmaktadır. İlk başta taşınacak veya yüklenecek olan malın ağırlığı ve cinsi düşünülmektedir. Daha sonra hangi tür forklift iş makinesi ile taşıma yapılır ise yakıt tasarrufu sağlanabilir ve daha az bir maliyete ihtiyaç vardır bunlar düşünülmekte ve planlanmaktadır. Forkliftin yakıt kullanımı taşıdığı ağırlık ile ilişkilendirilmektedir. Çok ağır tonajlı mallar taşınacak ise genellikle dizel forkliftler kullanılmaktadır. Fakat taşınacak mal orta tonajda bir mal ise o zaman lpgli veya benzinli forkliftler de tercih edilebilmektedir. Fakat daha hafif ve taşınması kolay ürünler taşınacak veya yüklenecek ise elektrikle çalışan forklift çeşitleri seçilmektedir. Forkliftin yakıt türü seçilir iken bir sürü husus düşünülmeli ve ona göre karar verilmelidir. Mesela nerede çalışılacağı, çalışılacak bölgenin mevsimi yâda yer durumu da çok önemlidir. Karasal iklimi olan bir coğrafyada çalışılacak ise lpg yerine dizel forkliftler seçilmektedir. Ayrıca vinç kullanması sakıncalı olan sektörlerde de forklift kullanımı bulunmaktadır. Örneğin yapı inşaatı, gemi inşaatı, tekstil, gıda gibi birçok sektörde de dizel forklift tercih edilmektedir. Ağır bir tonaj taşınacak ve iş uzun sürecek bir iş ise mutlaka maliyetler ve güvenlik göz önüne alınarak dizel forklift seçimi yapılmaktadır. Yakıtlarını çok ciddi maliyetler getirdiği düşünülecek olur ise dizel forkliftler sayesinde maiyet düşürülmüş olacaktır. Fakat çok daha hafif taşınacak mallarda ise benzin yâda lpg seçilebilmektedir. Özellikle kapalı alanlarda çalışılması gerekiyor ise ve taşınacak malzeme tütün, ilaç gibi daha hafif tonajlar ise elektrikli forkliftte tercih edilebilmektedir. Sanayinin git gide arttığı günümüzde iş alanları arttıkça ihtiyaçlar da artmaktadır. Forkliftler de bu sektörlerde çok azla kullanılan iş makineleridir. Kullanım alanına ve taşınan ağırlığın fazlalığı da hesaplanarak seçim yapılmaktadır. Bu iş makinelerin servis ve bakımları da ciddi önemli konular arasında yer almaktadır. Sürekli olarak çalışan ve ağır yükler taşıyan iş makinelerinin düzenli servisler bulunmaktadır. Ayrıca bu iş makinelerini kullanacak olan kişilerin operatör belgelerinin olması yasa gereği kesinlikle şarttır.

Dizel forkliftler günümüzde en çok tercih edilen iş makineleri arasında yer almaktadır. Sebebi de yakıt maliyeti açısından daha ekonomik olmasıdır. Taşınacak ağırlığa ve bölgeye göre de seçim şekillenmektedir.

Sosyal Medya

Yorumlar kapatıldı.