Akülü Forklift Kullanımı

Ara 26, 2013   //   Yazar: admin   //   Genel  //  Yorum Yapılmadı

Forklift, gelişen teknoloji ile birlikte kullanımı artan bir iş makinesidir. Hemen hemen her alanda kullanılabilmektedir. İnsan gücünün yetmediği alanlarda kullanılan bu iş makineleri ile taşıma, istifleme, sıralama ve ya yükleme işlemleri yapılmaktadır. Forklifte çatallı istifleyici de denilebilmektedir. Bunun sebebi de ön tarafında çift taraflı bir alet vardır. Bununla birlikte ağır yükleri taşıyabilmektedir. Forklift, kullanım alanlarına veya kullanılacak malzemelere göre seçilmektedir. İnsan gücünün yetişemediği durumlarda sık olarak kullanılan forklift iş makineleri gelişen teknoloji ile hemen her sektörde kullanılabilmektedir. Tekstil, gemi inşaatı, ilaç, sağlık, inşaat gibi farklı birçok alanda kullanılan forklift iş makineleri tonajlara göre seçilmektedir. Kullanıldıkları yerlere göre en çok yakıt maliyetini düşünerek ve planlayarak seçimler yapılır. Çok ağır tonajlı malzemeler taşınacak ise genelde dizel forkliftler tercih edilir iken çok hafif ağırlıklı malzemeler için ise elektrikli yani akülü forkliftler kullanılır. Kapalı depolarda çalışılıyor ise de akülü forklift tercih edilmektedir.

Akülü forkliftler genellikle daha hafif malzemelerin taşınması ve ya nakledilmesi için kullanılan iş makineleridir. Bu forkliftler elektrikli motorludur ve akü ile çalışırlar. Tam olarak şarj edildiklerinde hiç aralık vermeden 18 saat kadar çalışabilmekteler dır dır. Akülü forkliftler yedek bir şarj üniteleri de bulunmaktadır. Bu sayede işe ara vermeden diğer akü ile devam edilebilmektedir. Akülü forkliftler diğer forkliftlere göre çok sessiz çalışan iş makineleridir. Bunun için özellikle kapalı depo gibi alanlarda kullanımı çok fazladır. Bu tip iş makinelerinde forkliftin her hareketi bu aküden sağlanmaktadır. Akülü forkliftler diğer iş makinelerine göre çevreye atık ve ya gaz yaymadıkları için daha çevreci iş makineleridir. Forklift kullanımında birçok husus ve önemli faktör de bulunmaktadır. Forklift kullanımı için operatörler milli eğitim bakanlığından kurs alıp belge almak zorundadırlar. Belgesi olmayan kişiler bu iş makinelerini kullanmamaları gerekmektedir. Yasa gereği de bu mümkün değildir. Forkliftlerde arkadan ada yandan taşınabilme özelliği de bulunmaktadır. Bu iş makinelerinde denge prensibi çok önemlidir. Kullanıcı bu prensibe ve manevralara dikkat ederek kullanmalıdır. Çalışılan coğrafya ve ya çalışan alan da forklift seçimi için büyük bir etkendir. Yakıt maliyeti yüksek olan bu iş makineleri arasında en düşük maliyet ise akülü forkliftlerdir. Bu forkliftleri mutlaka yedek şarj üniteleri bulunmak zorundadır. Yoksa işe ara vermek durumunda kalınabilmektedir.

Elektrik ile çalışan akülü forkliftler sessiz çalışan iş makineleri olup gayet çevreci makinelerdir. Hafif tonajlı malzemeler taşınacak ise mutlaka yakıt tasarrufu sağlamak için akülü forkliftler tercih edilmelidir. Kapalı depolarda ve kapalı alanlarda en çok tercih edilen akülü forkliftlerdir. Çevreye hiçbir atık yaymadığı için kullanım alanı fazladır ve hafifi tonajlı tütün, gıda, ilaç, sağlık gibi birçok sektörde bu forklift çeşitleri kullanılabilmektedir.

Sosyal Medya

Yorumlar kapatıldı.